calinotheca()

ANALIZA IT, INFRASTRUKTURA, PROGRAMOWANIE


Analiza biznesowa i systemowa

inżynieria wymagań, dokumentacja projektu

Jednym z warunków sukcesu każdego projektu IT jest właściwe określenie wymagań, które wobec projektowanej aplikacji ma klient oraz przyszły użytkownik systemu. Zanim jednak przystąpi się do definicji wymagań należy w pierwszej kolejności poznać cele, które ma osiągnąć aplikacja. Celem systemu informatycznego może być np. obsługa sprzedaży biletów, automatyzacja procesu zamówień, masowa wysyłka poczty elektronicznej itp. Rolą analityka jest ustalenie z klientem, jakie są cele aplikacji i na podstawie tych założeń zdefiniowanie oraz specyfikacja wymagań biznesowych, które umożliwią realizację wyznaczonych celów.

Po co analiza i dokumentacja projektu?

Często można spotkać się z opinią, że analiza i tworzenie dokumentacji jest stratą czasu. Nic bardziej mylnego. Właściwie określone cele i specyfikacja wymagań pozwalają na sprawną realizację projektu. Zespół deweloperski otrzymuje kompletne opisy funkcjonalności, które można jednoznacznie zrealizować i przetestować ich zgodność z oczekiwaniami klienta. Dobrze wyspecyfikowane wymagania i jednoznacznie opisane przypadki użycia lub historyjki pozwalają uniknąć krytycznych błędów analitycznych, które mogą doprowadzić do konieczności przebudowy całej aplikacji w trakcie prac deweloperskich. Inżynieria wymagań jest kluczem stworzenia aplikacji wysokiej jakości, zgodnej z oczekiwaniami klienta, a to zwiększa szanse na sukces projektu.

Co wchodzi w skład dokumentacji projektowej?

Obszerność dokumentacji zależy w dużej mierze od złożoności projektu. W przypadku prostszych projektów można ograniczyć się do tworzenia historyjek scrumowych na podstawie określonych wcześniej celów i definicji wymagań biznesowych. Projekty o dużym stopniu złożoności wymagają dodatkowo analitycznego opisu funkcjonalności, który jest ustrukturyzowanym opisem wymagań w postaci przypadków użycia. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, to opis przypadków użycia wzbogaca się o diagramy UML, takie jak diagramy przypadków użycia, diagramy aktywności, diagramy klas itp.

Inżynieria wymagań

Inżynieria wymagań

Analiza

Analiza

SCRUM

SCRUM

Zarządzanie serwerami

Ubuntu/Debian: Apache, Tomcat, Bind, MySQL i in.

Zarówno tworzone od podstaw aplikacje internetowe jak i gotowe rozwiązania Open Source wymagają optymalnego serwera uruchomieniowego. Często nie może to być zwykły współdzielony hosting, chociażby ze względu na wydajność i brak możliwości szczegółowej konfiguracji środowiska. Naszym klientom oferujemy kompleksową usługę zarządzania serwerem dedykowanym lub wirtualnym oraz bieżące utrzymanie wdrożonych aplikacji.

Wybór

Wybór

Instalacja

Instalacja

Domena

Domena

Dedykowana poczta elektroniczna

Poczta w domenie, wiele skrzynek i aliasów

Niezawodna poczta elektroniczna to podstawa dobrej komunikacji firmy z klientami. Spersonalizowane skrzynki dla pracowników i działów porządkują obieg informacji i pozwalają ją lepiej kontrolować. Serwer pocztowy może zostać zainstalowany na serwerze klienta lub bazować na skrzynce pocztowej zakupionej u zewnętrznego dostawcy. Oba rozwiązania mają swoje zalety i zależą od indywidualnych cech projektu lub preferencji klienta. W naszej ofercie znajduje się m.in.

E-mail

E-mail

Konfiguracja

Konfiguracja

Domena

Domena

Dedykowane aplikacje webowe

Java Spring lub PHP/HTML5, bazy MySQL

Realizacja celów biznesowych wymaga nie tylko tego, aby aplikacja była jak najlepiej dopasowana do wymagań biznesowych klienta. Ważne są też pewne cechy niefunkcjonalne, jak chociażby dostępność systemu z każdego miejsca na ziemi i każdego komputera, tableta czy telefonu komórkowego. Jeżeli oczekiwania klienta są właśnie takie, to idealnym rozwiązaniem jest aplikacja webowa, do której uruchomienia potrzebna jest jedynie przeglądarka internetowa zainstalowana na dowolnym urządzeniu. W naszej ofercie znajdują się m.in.

Analiza

Analiza

Wdrożenie

Wdrożenie

Utrzymanie

Utrzymanie

Strony internetowe, CMS, blogi

Wdrożenia: Wordpress, Joomla, Prestashop

Przed podjęciem decyzji o zleceniu napisania aplikacji od podstaw należy najpierw przeanalizować, czy naszych wymagań biznesowych nie spełnia gotowa aplikacja typu Open Source. Jeżeli chcemy stworzyć blog, stronę firmową lub sklep internetowy o standardowych funkcjonalnościach, to może się okazać, że nasze oczekiwania spełni gotowy skrypt. Takie rozwiązanie bywa wielokrotnie tańsze, a poza tym, nie tworzymy od podstaw czegoś, co już ktoś stworzył i udostępnił do wykorzystania społeczności internetowej. Decydując się na wdrożenie skryptu Open Source należy zadbać, aby aplikacja została właściwie skonfigurowana i dostosowana do wymagań biznesowych. Oferujemy kilka sprawdzonych rozwiązań, jako alternatywę dla kosztownych aplikacji pisanych na zamówienie.

Prestashop

Prestashop

Wordpress

Wordpress

Open Source

Open Source

Automatyzacja procesów firmowych

Modelowanie w BPMN, wybór narzędzi CRM, ERP

Modelowanie procesów umożliwia zaprogramowanie i udoskonalenie działań w firmie. Spojrzenie na procesy biznesowe z perspektywy modelu, a więc w ujęciu teoretycznym, pozwala na wyeliminowanie elementów zbędnych, wykonywanych często od wielu lat, a nie mających tak na prawdę większego znaczenia. Modele są pomocne w projektowaniu systemów informatycznych. Obrazują ścieżki biznesowe wykonywane w różnych obszarach działalności przedsiębiorstwa. Na życzenie klientów tworzymy m.in. diagramy BPMN i UML, które wchodzą w skład dokumentacji projektowej lub stanowią samodzielny produkt.

Procesy

Procesy

Modelowanie

Modelowanie

Diagramy

Diagramy